Bochnia – najciekawsze zabytki i atrakcje miasta
Bochnia nie tylko słynną kopalnią soli stoi – miasto to oferuje także sporo innych, ciekawych atrakcji. Przyjeżdżasz z daleka i szukasz pomysłu na jednodniową wyprawę po mieście? A może chcesz świeżym okiem spojrzeć na swój dom rodzinny? Konieczne sprawdź niżej opisaną trasę spacerową po mieście i mijane po drodze zabytki!
Dworzec kolejowy i Muzeum im. Stanisława Fischera
Swoją wyprawę po Bochni warto rozpocząć– również z przyczyn praktycznych i w przypadku wybrania pociągu jako swojego środka transportu – na dworcu. Stacja kolejowa w Bochni, choć niewielkich rozmiarów, to zachwyca efektami śmiałej renowacji, jaką miejsce to przeszło w ostatnich latach, co uczyniło je jednym z najpiękniejszych dworców kolejowych w całej Małopolsce. Warto również dodać, że stacja stanowiła część dawnej kolei galicyjskiej kierującej się do Lwowa.
Idąc około 10 minut na pieszo od dworca, dotrze się do rynku. Po drodze – na ulicy Konstytucji 3 Maja – można jednak natrafić na fantazyjną willę pod Kozłem, zwaną Kocim Zamkiem, w której obecnie mieści się Archiwum Państwowe. Jest to budynek z ekstrawagancka fasadą, projektu Teodora Talowskiego, zwanego galicyjskim Gaudim.
Przy samym rynku miasta warto zwrócić uwagę na późnobarokowy budynek dawnego klasztoru, gdzie obecnie mieści się Muzeum im. Stanisława Fischera. Założyciel tego miejsca – Stanisław Fischer był profesorem, działaczem społecznym, badaczem historii i kolekcjonerem. Muzeum powstało w latach ‘50 i poświęcone zostało przede wszystkim regionalnej sztuce ludowej. Można tam jednak podziwiać również sztukę sakralną i egzotyczne eksponaty prosto z Dalekiego Wschodu, Azji, Ameryki Północnej i Afryki.
Więcej o tym miejscu można przeczytać tutaj.
Drewniana dzwonnica, wieża Sutoris i cmentarz żydowski
Mijając centrum i pobliski park dochodzi się natomiast do kościoła pw. św. Mikołaja z drewnianą dzwonnicą, która jest już stałym punktem zdjęć i widokówek z regionu. Oryginalna konstrukcja powstała w 1561 roku, jednak w wyniku pożaru, który miał miejsce w październiku 1987 roku, doszczętnie spłonęła i wymagała gruntownej odbudowy. Dzisiejsza rekonstrukcja wiernie oddaje jednak charakter zabytkowego oryginału. Warto zajrzeć również do samego kościoła św. Mikołaja. Pierwotnie budowla powstała w stylu gotycki, następnie zmieniono ją na barokową, a na początku XX wieku nadano mu charakter neogotycki. Warto dodać, że w dniu 8 listopada 1997 roku Papież Jan Paweł II nadał świątyni rangę „Bazyliki Mniejszej”.
Tuż obok rynku podziwiać można zabytek związany z wydobyciem soli w regionie. Jest to górująca nad okolicą wieża wyciągowa zabytkowego szybu Sutoris. Sam szyb jest na ten moment niedostępny dla turystów, ale warto przyjrzeć się wieży z zewnątrz. Szyb Sutoris ma bardzo długą historię, a według legend to właśnie w nim znaleziono grudkę soli z pierścionkiem księżniczki Kingi.
Bochnia ma również długą historię związaną ze społecznością żydowską w regionie. Do dziś zachował się tam cmentarz żydowski, który powstał w 1872 roku, a obecnie należy on do najlepiej utrzymanych obiektów tego typu w całej Polsce. Można go znaleźć na wzgórzu Krzęczków. Na jego terenie mieści się 800 nagrobków, datowanych na lata od 1873 do 1945 roku. Ze wzgórza roztacza się również imponujący widok na panoramę Bochni.