Muzeum im. prof. Stanisława Fischera: perełka na mapie miasta
W późnobarokowym budynku dzisiejszego Muzeum im. prof. Stanisława Fischera dawniej mieścił się klasztor dominikanów, a następnie został on przejęty przez kopalnię i wykorzystywano go jako budynek administracyjny. Dopiero w latach ‘50 miejsce to przemianowano na galerię sztuki.
Bogata historia, zróżnicowane zbiory
Założyciel tego miejsca – Stanisław Fischer był profesorem, nauczycielem, działaczem społecznym, entuzjastą sztuki, badaczem historii (w tym regionu Bochni) i kolekcjonerem. Muzeum powstało w 1959 roku i skupia się przede wszystkim na sztuce ludowej i regionalnych wytworach z Bochni i okolic, ale to zdecydowanie nie wyczerpuje bogactwa zbiorów tego miejsca. Można tam zobaczyć również egzotyczne kolekcje prosto z Dalekiego Wschodu, Azji, Ameryki Północnej i Afryki. Wśród pozyskanych z daleka dzieł można tam podziwiać prymitywne figurki, religijne totemy, drzeworyty, zdobną biżuterię, marionetki czy różnego typu obrazy.
Jedną z sali zajmują również dzieła przedstawiające różne odsłony Matki Boskiej – prace religijne pochodzą z różnych regionów, co widać po ich zróżnicowanym stylu, a jeszcze inne z pomieszczeń galerii poświęcono społeczności żydowskiej zamieszkującej przedwojenną Bochnię.
Polscy mistrzowie
Wśród eksponatów uwagę zwraca również rozbudowana kolekcja malarstwa polskiego z przełomu XIX i XX wieku, a wśród nich znalazły się dzieła autorstwa prawdziwych sław: Olgi Boznańskiej, Leona Wyczółkowskiego czy Jacka Malczewskiego. Znajdują się tam również prace Marcina Samlickiego – bochnianina i regionalnego artysty. Muzeum przybliża również historię Bochni, a w szczególności lokalnej kopalni soli.
Wśród eksponatów pojawiają się również starodruki, rękopisy, pamiątki cechowe czy militaria. Niemała część kolekcji muzeum pochodzi z prywatnych zbiorów patrona i założyciela tego miejsca, prof. Stanisława Fischera. W galerii działa również biblioteka z czytelnią.
Cennik Muzeum im. prof. Stanisława Fischera 2022
Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli. Można je zwiedzać w godzinach od 10:00 do 15:30 (we wtorki, środy i piątki), od 11:30 do 19:00 (w czwartki) oraz od 12:00 do 16:00 (w soboty i niedziele).
W czwartki wstęp jest bezpłatny, natomiast w pozostałe dni cennik prezentuje się następująco:
Bilet normalny: 12 zł
Bilet ulgowy: 8 zł
Dodatkowe 20 zł kosztuje opcja oprowadzania przez przewodnika.
Dokładny adres:
Rynek 20,
32-700 Bochnia