Zbliża się 15. edycja Festiwalu Piosenki w Bochni
Festiwal Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem” to międzynarodowe wydarzenie artystyczne skierowane do młodzieży. Jego motywem przewodnim jest integracja poprzez muzykę.
15. edycja festiwalu integracyjnego
Już w czerwcu odbędzie się jubileuszowa, bo 15. edycja małopolskiego Festiwalu Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”, który za każdym razem organizowany jest w Bochni. W czasie trwania wydarzenia jak zwykle odbywać się będą warsztaty kreatywne, występy kabaretowe i muzyczne oraz wystawy artystyczne.
Wydarzenie zaplanowano na okres od 7 do 9 czerwca 2022 roku. Festiwal zostanie zorganizowany pod honorowym patronatem Pierwszej Damy Rzeczypospolitej Polskiej, Agaty Kornhauser-Dudy.
Występy w parach integracyjnych
Z każdym razem celem wydarzenia jest integracja osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych w sposób kreatywny, atrakcyjny i radosny. Podczas specjalnych warsztatów kreatywnych wszyscy zgłoszeni uczestnicy dobierani są w duety integracyjne, w ramach których pracują i razem przygotowują piosenkę. Utwór następnie prezentują na scenie przed jury konkursowym oraz publicznością podczas trzeciego, ostatniego dnia festiwalu.
W czasie finału występują również zespoły kilkuosobowe oraz grupy kabaretowe. O odpowiedni akompaniament dla wszystkich uczestników zawsze dba Orkiestra Festiwalowa pod kierownictwem Adama Jarzmika.
Idea, która się rozprzestrzenia
Idea tego festiwalu integracyjnego powstała już wiele lat temu, ale finalnie dopiero w 2008 roku udało się ją wcielić w życie. Początkowo wydarzenie obejmowało swoim zasięgiem wyłącznie województwo małopolskie, jednak z czasem impreza zaczęła przyciągać uczestników z całej Polski, a następnie nawet z zagranicy – na scenie festiwalowej miały okazję wystąpić m. in. osoby z Niemiec, Rumunii, Czech czy Ukrainy. Co więcej, własną edycję tego festiwalu organizuje od jakiegoś czasu miasto Saarlouis w Niemczech.
Idea festiwalu zainteresowała również wielu znamienitych polskich aktorów, kompozytorów i muzyków. Prędko stało się to tradycją, że co roku w jury oraz wśród osób prowadzących warsztaty zasiadają znani artyści. Podczas poprzednich edycji swoją obecnością festiwal wsparły takie osobistości, jak Olga Bończyk, Majka Jeżowska, Halina Mlynkova, Izabela Trojanowska, Ania Wyszkoni, Robert Janowski, Stanisław Sojka, Zbigniew Wodecki, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Zanussi czy Marek Piekarczyk.