Robert Makłowicz odwiedza kopalnię soli w Bochni
W jednym z najnowszych filmików w ramach autorskiej serii gastronomiczno-podróżniczej, znany krytyk kulinarny i podróżnik oprowadza swoich widzów po bocheńskiej kopani soli i opowiada o ciekawostkach regionu.
Małopolskie smaki
Odcinek 78. autorskiej serii Roberta Makłowicza, publikowanej na portalu YouTube, otrzymał podtytuł „Beskid Wyspowy. Podziemna Bochnia”. Na potrzeby nakręcenia tego filmiku krytyk kulinarny udał się do podziemnej kopalni w Bochni. Oprowadzając po tym miejscu, przy okazji opowiada o smakach i charakterze małopolskiej kuchni. Nawiązuje w nim oczywiście również do słynnej w całym regionie turystycznej atrakcji, jaką jest bocheńska kopalnia soli. Nagranie miało swoją premierę w minionym tygodniu.
Wideo „Robert Makłowicz Polska, odcinek 78., Beskid Wyspowy. Podziemna Bochnia” można obejrzeć na portalu YouTube.
Suska sechlońska
Jedną z lokalnych ciekawostek, o których Makłowicz szczegółowo opowiada w swoim programie jest suska sechlońska. Jest to odmiana handlowa suszonych owoców śliwki, która wpisana została na listę małopolskich produktów tradycyjnych i posiada specjalny certyfuikat „Chronione Oznaczenie Geograficzne Unii Europejskiej”. Pierwsza część nazwy tego produktu oznacza ususzoną i uwędzoną śliwkę, natomiast słowo „sechlońska” nawiązuje do wsi Sechna, gdzie tradycje uprawy śliw domowych sięgają XVIII wieku.
Suska sechlońska to suszone przysmaki pozyskiwane z owoców śliwy domowej i produkowane metodami tradycyjnymi, znanymi i praktykowanymi od lat na terenie wyłącznie kilku gmin w Małopolsce. Należy do nich Czchów, Gnojnik, Iwkowa, Łososina Dolna, Gródek nad Dunajcem, Lipnica Murowana i Laskowa. Śliwki tej odmiany wyróżnia bardzo ciemna, lepiąca skórka, lekko wędzony smak oraz elastyczny miąższ. Charakterystyczny, wędzarniczy posmak nie jest przypadkiem – produkcja suski sechlońskiej ma miejsce w opalanych drewnem bukowym suśniach i przypomina bardziej proces wędzenia niż suszenia.
Śliwkowy szlak
Warto tu przy okazji nadmienić o tzw. Śliwkowym Szlaku, czyli turystycznej trasie kulinarnej, zaaranżowanym na terenie województwa małopolskiego. Został on wytyczony, by promować i z dumą prezentować długoletnie tradycje uprawy i przetwarzania śliwek na terenie Małopolski. Szlak prowadzi przez ogromne sady śliwowe i wędzarnie wykorzystywane do produkcji suszonych śliwek oraz wiele innych miejsc na terenie siedmiu gmin położonych na Pogórzu Wiśnickim i Beskidzie Wyspowym. Sezonowo w lokalizacjach na obszarze trasy odbywają się również cykliczne imprezy tematyczne, np. „Spotkajmy się na Śliwkowym Szlaku”, „Święto Suszonej Śliwki” czy „Festiwal Śliwki, Miodu i Sera”.
Po drodze mija się następujące okolice: Czchów, Gnojnik, Iwkowa, Łososina Dolna, Gródek nad Dunajcem, Lipnica Murowana i Laskowa, a więc wszystkie miejsca, w których panują długoletnie tradycje produkcji suski sechlońskiej.