„Zamiast broni instrumenty”
Minęły już dwa tygodnie od wyjątkowego koncertu, który niósł w sobie coś więcej niż muzyczne doznania. Jeśli ominęło Cię to wydarzenie, zobacz, co możesz jeszcze zrobić.
Część niezwykłej trasy
Przedstawiciele uzdolnionej młodzieży i dzieci z „African Music School” wyruszyli w trasę o nazwie „Zamiast broni instrumenty”. Trzech uczniów prowizorycznej szkoły muzycznej w Republice środkowej Afryki pojawiło się w Polsce, by pokazać swój potencjał. W ramach koncertów odbywają się kwesty oraz promocja zbiórki pieniędzy na szkołę z prawdziwego zdarzenia. W tym kraju od dekady trwają liczne konflikty zbrojne. Nauka staje się więc dla dzieci szansa na wyzwolenie od trudnych warunków, a muzyka ucieczką od otaczającego ich cierpienia i przemocy.
Muzyczne doznania
Koncert w Bochni odbył się w lokalnej Szkole Muzycznej w dniu 30 sierpnia. Choć pierwotnie wydarzenie miało odbyć się w tężni solankowej, z racji deszczu zostało przeniesione. Zespół tworzyli Jospin (bas), Hypolite (perkusja) i Christophe (gitara elektryczna). Do delegacji z African Music School dołączył także młody artysta z tego kraju, któremu udało się rozwinąć karierę we Francji — Dezaurus. Wsparł on zespół wokalem i obyciem w kontakcie z publicznością. W takim składzie muzycy wystąpili nie tylko w Bochni, ale też innych miejscach w kraju, w tym na festiwalu Reagge w Piaskach. Z okazji koncertu w tężni została też przygotowana plenerowa galeria fotografii wykonanych przez Michała Kortę w Afryce. Przedstawiają one portrety poszczególnych uczniów szkoły wraz z krótkimi notkami biograficznymi. Na wystawie nie brakuje też informacji o samej Republice Środkowej Afryki. Pozostaje ona wciąż dostępna dla zainteresowanych.
Schronienie i przyszłość
Inicjatorem projektu powstania budynku szkoły wraz z niezbędnym wyposażeniem jest polski misjonarz brat Benedykt Pączka, którego wspiera w Polsce fundacja AKEDA. Architekci bez Granic przyczynili się do powstania projektu architektonicznego, uzyskane zostały także pozwolenia na budowę. Inwestycja dla lokalnej społeczności o wartości niemal 4 milionów złotych nie może jednak powstać bez wsparcia inwestorów. Promocja talentów ze szkoły muzycznej w Bouar ma przyczynić się do zebrania niezbędnej kwoty. Warto zaznaczyć, że w budowę zaangażowali się także starsi uczniowie. Koszty obejmują natomiast głównie materiały budowlane, meble do klas i instrumenty muzyczne.
Wciąż aktualne prośby
Choć cień odbytego wydarzenia powoli już przygasa, potrzeby są nadal. Kilka klas w budynku oddano już do użytku. Liczą się jednak każde środki, by jak najlepiej wyposażyć młodych muzyków i poszerzyć przestrzeń do dyspozycji nauczycieli. Po dodatkowe informacje można udać się na stronę africanmusicschool.com. Fundacja AKEDA i brat Benedykt Pączka także chętnie dzielą się aktualnym stanem projektu z osobami gotowymi wspomóc młode talenty w Afryce. Dla tych, których ominął koncert w ostatnie dni wakacji, mamy natomiast nagranie w zgłębi afrykańskiego lądu. Zobaczycie i usłyszycie tam wielu uczniów Szkoły we wspólnych wykonaniach.