Warte uwagi nowe wystawy w Muzeum w Bochni

W kwietniu otwarto aż trzy nowe, interesujące wystawy w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni. Odwiedziny w tej znanej, lokalnej galerii sztuki to doskonały pomysł na spędzenie przyjemnego weekendu.
Samoloty z II wojny światowej
W dniu 31 marca w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni zainaugurowano otwarcie nowej wystawy zatytułowanej „Efekty poszukiwania śladów katastrofy Liberatora KG890 w Nieszkowicach Wielkich”. Ekspozycja jest dwuczęściowa: pierwsza z nich ukazuje losy wojennego wypadku lotniczego, a druga przedstawia wygląd samolotów, w których walczyli Polacy w czasie II wojny światowej. I tak, zobaczyć tam można szczątki wspomnianego Liberatora i powiązane eksponaty z kolekcji prywatnych, a także wyniki badań na temat katastrofy w Nieszkowicach Wielkich, które prowadzili w 2020 roku Wojciech Tabaszewski oraz Krzysztof Wątroba.
Na wystawie podziwiać można również kilkanaście modeli samolotów wykonanych ręcznie przez utalentowanego Władysława Gorczycę. Wśród nich znalazł się wspomniany już wcześniej Liberator KG890, ale także inne, historyczne maszyny, z których dawniej korzystali polscy żołnierze.
Jakie były okoliczności awiacyjnego wypadku w Nieszkowicach Wielkich? W nocy z 14 na 15 sierpnia 1944 roku nad Bochnią stoczono walkę powietrzną. Udział w niej wziął samolot Liberator z polską załogą pod dowództwem kapitana Zbigniewa Szostaka oraz niemiecki myśliwiec. Polski samolot został zaatakowany i w efekcie uszkodzone zostały jego zbiorniki paliwa. Maszyna zajęła się ogniem i zdołała przelecieć nad Dołuszycami, Małym Wiśniczem, Kopalinami, Pogwizdowem i Nieprześnią, by finalnie spaść na ziemię na wzgórzu w Nieszkowicach Wielkich.
Fotografia autorska
W niedzielę, 3 kwietnia w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni (adres: Rynek 20) miał miejsce wernisaż wystawy fotograficznej. Na ekspozycji zatytułowanej „Uzbornia impresje” prezentowane są autorskie fotografie wykonane przez Piotra Dudę.
Zdjęcia prezentują plenery i widoki przyrodnicze ukazane w nieco eksperymentalnych kadrach. Co istotne, każda z fotografii została wykonana obiektywem smartfona, a nie profesjonalnego aparatu cyfrowego, a dodatkowo nie została poddana żadnej obróbce w cyfrowej ciemni. Wszystkie z prezentowanych na ekspozycji zdjęć ilustrują widoki z bocheńskiego parku Uzbornia, a w szczególności z tamtejszych okolic ze sztucznym zbiornikiem wodnym.
Malarstwo synagog
Już w najbliższy czwartek, 7 kwietnia w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni odbędzie się inicjatywa pod tytułem „Znaki zodiaku w wystroju malarskim synagog w Polsce”. Spotkanie to odbędzie się w ramach cyklicznego wydarzenia w Muzeum, jakim jest Czwartkowe Spotkanie Muzealne.
Prowadzącym najbliższe spotkanie będzie Sławomir Pastuszka, który z przyjemnością i pasją zaprezentuje gościom tematykę charakteru malarstwa zdobiącego synagogi w Polsce, z naciskiem na powtarzające się w nim motywy znaków zodiaku. Symbole te należą do jednych z najciekawszych motywów występujących w sztuce synagogalnej. Mają one wiele znaczeń i interpretacji, a powszechne oznaczenia związane z nazwami konstelacji gwiazd zostały rozwinięte o postaci np. kur, centaura czy krokodyla. Więcej informacji na ten temat poznają wszyscy uczestnicy spotkania, które rozpocznie się o godzinie 17:30.