Udane dożynki powiatu bocheńskiego
W minioną niedzielę w Bochni odbyło się święto na cześć pracy rolników i obfitości tegorocznych zbiorów. Dożynki standardowo uwieńczył konkurs na najpiękniejszy wieniec tradycyjny.
Pokażmy swoje zasługi
Dożynki to tradycyjna celebracja udanych zbiorów, ale jak podkreślił Starosta Bocheński Adam Korta, obecnie stały się także momentem na chwilę refleksji nad tym, ile ludzkiej pracy, trudu i walki z przeciwnościami wymaga produkcja żywności. W związku z tym, że na co dzień większość z nas odpowiednio przygotowane jedzenie kupuje w wygodnych sklepach, dożynki to czas skromnego podziękowania dla rolników za ich wkład.
Barwny korowód
Delegacje 14 grup z 6 gmin powiatu bocheńskiego zebrały się na placu generała Okulickiego. Następnie wspólnie udały się do bazyliki św. Mikołaja. Część uczestników ubrana była w stroje ludowe. Poza wagą obchodów dla samych zainteresowanych było to więc także ciekawe widowisko dla mieszkańców Bochni. Następnie odbyła się msza dziękczynna za plony z tego sezonu, którą poprowadzili proboszcz parafii ks. prałat Ryszard Podstołowicz oraz dekanalny duszpasterz rolników, proboszcz parafii w Proszówkach — ks. Stanisław Kania
Twórcza rywalizacja
Była to też okazja na docenienie tradycyjnej twórczości artystycznej, jaką niewątpliwie są dożynkowe wieńce. Komisja corocznego konkursu miała spory problem, by wyłonić zwycięzców z racji wysokiego poziomu zgłoszonych prac. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się na Placu Sanktuaryjnym przed Bazyliką. W skład Komisji wchodzili natomiast poseł na sejm RP Stanisław Bukowiec, zastępca Burmistrza Bochni Gustaw Korta, wspomniany już duszpasterz rolników Stanisław Kania, Dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej Agnieszka Żołda-Zdunek oraz polonistka Mariola Pilch. Funkcję przewodniczącego Komisji pełnił Starosta Bocheński Adam Korta.
Szczęśliwi laureaci
W konkursie przyznano trzy miejsca oraz wyróżnienia. Na podium znalazło się Koło Gospodyń Wiejskich w Lipnicy Dolnej (miejsce 3.) oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Łomnej (miejsce 2.). Wygrało natomiast sołectwo Kopaliny. Równorzędne wyróżnienia trafiły do Kół Gospodyń Wiejskich w Buczynie, Kobylu i Nieszkowicach Małych. Twórcy najlepszych prac otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Powiat Bocheński. Dodatkowe wyróżnienie ufundowane przez ks. Kanię trafiło natomiast do wspólnoty z kościoła św. Jakuba w Rozdzielu. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i czekamy na kolejne edycje konkursu.