Bocheńska Rada Miasta podejmuje działania w sprawie reparacji wojennych
Najbliższe obrady Rady Miasta Bochnia, które zaplanowano na 31 sierpnia, będą poświęcone omówieniu projektu uchwały dotyczącego odszkodowań za zniszczenia dokonane przez Niemców podczas okupacji. Uchwała ta stanowi wyraz poparcia dla działań rządu skierowanych na uzyskanie zadośćuczynienia od Niemiec.
Zawarta w dokumencie deklaracja ma charakter oświadczenia, w którym Rada Miasta Bochnia podkreśla skalę zniszczeń, jakie dotknęły miasto podczas niemieckiej okupacji. Bogdan Kosturkiewicz, przewodniczący rady miasta, który podpisał się pod oświadczeniem, zaznaczył, że „Projekt oświadczenia Rady Miasta Bochnia w sprawie zadośćuczynienia za szkody spowodowane przez Niemcy i ZSRS w czasie okupacji niemieckiej w Bochni” stanowi odpowiedź na uchwałę Sejmu z 14 września 2022 r., dotyczącą dążenia Polski do uzyskania reparacji za szkody wyrządzone przez Niemców podczas II wojny światowej. Dodatkowo odnosi się on do uchwały Rady Ministrów z 18 kwietnia 2023 r., która porusza kwestię niezbędności uregulowania sprawy reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia za straty poniesione przez Polskę i Polaków na skutek bezprawnej agresji III Rzeszy oraz następstw niemieckiej okupacji.
Rada Miasta Bochnia, jak wynika z treści oświadczenia, oficjalnie deklaruje swoje wsparcie dla wszelkich inicjatyw skierowanych na uzyskanie należnego Polsce zadośćuczynienia od Niemiec za straty poniesione w wyniku wywołania II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką. W dokumentach zwrócono także uwagę na fakt, że Polska doznała najcięższych strat ludzkich i materialnych spośród wszystkich państw, które padły ofiarą agresji ze strony III Rzeszy.