Odnowa dawnego Zamku Żupnego w Bochni, historycznego zabytku z XIV wieku
Pomimo wcześniejszych planów zburzenia, dawniej znany jako Zamek Żupny w Bochni, ten historyczny budynek z XIV wieku, teraz doświadcza gruntownej rewaloryzacji. Istniejący budynek jest jedynie północnym skrzydłem dawnego zamku, które zostało znacząco przekształcone w 1875 roku. Przez ostatnie lata, był wykorzystywany do celów mieszkalnych, jednak ze względu na jego zgubny stan techniczny, został wyłączony z użytkowania w 2009 roku.
Historia Zamku Żupnego w Bochni sięga XIII wieku i przez setki lat pełnił on rolę administracyjną dla kopalń. Był siedzibą żupników oraz ich następców – podżupków bocheńskich i często gościł u siebie królów Polski odwiedzających żupę. Niestety, pierwotny kształt budynku nie przetrwał do naszych czasów ze względu na liczne przebudowy, m.in. na rezydencję renesansową dokonane przez żupnika Seweryna Bonera. Tylko północne skrzydło budynku przetrwało do dzisiaj, ale nawet ono uległo znacznym zmianom w 1875 roku.
W trakcie kadencji burmistrza Bogdana Kosturkiewicza (2006-2010) wydawało się, że dawny budynek po Zamku Żupnym zostanie zburzony. Decyzja ta miała swoje podstawy w decyzji nadzoru budowlanego o wyłączeniu budynku z eksploatacji, który pełnił wówczas funkcję lokalu socjalnego. Jednak w następnych latach podejmowano decyzje mające na celu ratowanie budynku. Początkowo przeprowadzono badania archeologiczne budynku i jego otoczenia, które ujawniły wiele ciekawych relikwii dawnego obiektu, takich jak fragmenty gotyckich ścian, pozostałości kaplicy zamkowej, mury dawnej wieży, elementy polichromii, drewniany strop czy nawet pierwotną posadzkę na poziomie piwnicy. W rezultacie te odkrycia doprowadziły do wpisania dawnego Zamku Żupnego do rejestru zabytków.