Podziemna szopka w kopalni soli w Bochni obchodzi swoje 100-lecie
Dokładnie 202 metry pod ziemią, w kaplicy św. Kingi w Bochni znajduje się niecodzienna szopka betlejemska. Świąteczna scenka rodzajowa została tam po raz pierwszy zaaranżowana w 1921 roku, a więc dokładnie 100 lat temu.
Jedyna w swoim rodzaju szopka
Nietypowa szopka wśród bloków solnych powstała w 1921 roku – taką informację znaleźć można na ścianie wykutej w tym celu wnęki solnej. Sama podziemna kapliczka istnieje jeszcze dłużej – wydrążono ją w 1747 roku, ale w latach 1919-1922 poddaną ją przebudowie. To właśnie wtedy, po prawej stronie nawy w kaplicy wykuto specjalną wnękę, przeznaczoną dla szopki betlejemskiej. Wykonali ją górnicy Józef Kępa i Antoni Wojtas. Za permanentne tło szopki służy natomiast obraz autorstwa Antoniego Katry. Wykonał on również inne malowidło zdobiące kaplicę, a dokładniej jej ołtarz boczny. Za biały śnieg dekorujący scenerię szopki służy rozrzucona sól.
Szopka całoroczna
Podziemną szopkę betlejemską w Bochni można zobaczyć nie tylko w okresie świątecznym – miejsce to otwarte jest przez cały rok. Jednak właśnie teraz, w okresie poprzedzającym święto Trzech Króli, podziwianie podziemnej szopki skłania do refleksji i pozwala przedłużyć magię świąt.
Specjalny harmonogram zwiedzania
Warto wiedzieć, że w okresie poświątecznym i sylwestrowym, tj. w dniach od 27 do 31 grudnia, kopalnia w Bochni działa zgodnie ze Świąteczno-Noworocznym Harmonogramem Zwiedzania. Dodatkowo w dniu 1 stycznia (Nowy Rok) kopalnia będzie nieczynna. Więcej informacji na stronie domowej atrakcji: https://kopalnia-bochnia.pl
Obecnie podstawowa cena za bilet turystyczny normalny wynosi 58 zł, a za ulgowy trzeba zapłacić 44 zł.