Gratka dla kolekcjonerów i ciekawe wyróżnienie miasta. Kopalnia Soli Bochnia na znaczkach
W tym tygodniu, a dokładniej 2 grudnia do sprzedaży trafiła limitowana edycja znaczków pocztowych Poczty Polskiej. Na miniaturach znaleźć można grafiki nawiązujące do Kopalni Soli w Bochni. Co ciekawe, znaczki trafiły do emisji nie tylko w Polsce, ale i w Chorwacji, gdyż stanowią wspólną inicjatywę Poczty Polskiej i Poczty Chorwackiej.
Limitowana edycja znaczków
Seria dwóch wyemitowanych znaczków nazwana została „Skarby Ziemi”, a jej motywem przewodnim jest sól. Nakład każdego ze wzorów wynosi 120 tysięcy, a cena za sztukę to 4 zł. Pojedynczy znaczek ma wymiary 51 x 39,5 mm, a sprzedawany jest w arkuszach po 8 sztuk. Autorką projektów znaczków jest warszawska projektantka Marzanna Dąbrowska. Na jednym ze wzorów znalazła się Kopalnia Soli w Bochni, zaś drugi znaczek przedstawia Solanę Ston w miejscowości Ston, w Chorwacji.
Oba zaprezentowane miejsca łączy się nie tylko tematyka – soli jako naturalnego skarbu ziemi, ale i historia – zarówno w Bochni, jak i w Ston od wieków pozyskuje się sól tradycyjnymi metodami.
Unikatowy klimat kopalni w Bochni
Kopalnia Soli Bochnia jest najstarszą kopalnią soli kamiennej w Polsce i jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych całej Małopolski. Miejsce to działa nieprzerwanie od 1248 roku. W czerwcu 2013 roku kopalnia trafiła na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Kopalnia otwarta jest do zwiedzania przez turystów. Tamtejsza Trasa Turystyczna prowadzi z IV poziomu Augusta do VI poziomu Sienkiewicza. Wyjątkową atmosferę tego miejsca charakteryzuje unikatowy, prozdrowotny mikroklimat, oszczędny, ascetyczny wygląd słonych ścian i stropów oraz medium transportu: po kopalni turyści poruszają się przede wszystkim pieszo, ale część trasy można pokonać podziemnym pociągiem lub łódką.
Ofertę atrakcji tego miejsca dopełnia podziemna wystawa o formacie multimedialnym.
Z kolei Solana Ston to najstarsza warzelnia soli w całej Europie. Zarówno w przeszłości, jak i współcześnie produkcja soli odbywa się tam w sposób naturalny – po wydobyciu solanki z morza kryształki soli odsłaniają się w procesie parowania.