Warto zobaczyć: Zamek Królewski w Niepołomicach
Zamek Królewski w Niepołomicach znajduje się około 20 kilometrów pod Bochnią i zachwyca swoją czworoboczną konstrukcją oraz długą historią. Jest ro również lokalizacja wielu wydarzeń kulturalnych w regionie. Odkryj, dlaczego zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce.
Niemal siedem wieków historii
Historycy nie są co do tego zgodni, ale pewne źródła wskazują na to, że to król Kazimierz Wielki zainicjował budowę zamku w Niepołomicach. Budowla oryginalnie powstała w stylu gotyckim i początkowo miała pełnić funkcje obronne. Jednak już w czasach panowania króla Władysława Jagiełły, forteca została przemianowana na królewski zamek myśliwski, oferujący wygodną bazę wypadową do pobliskiej Puszczy Niepołomickiej. Dodatkowo funkcjonował on jako lokalne centrum administracyjne: organizowano w nim zjazdy koronne, sądy nadworne, nadawano przywileje i przyjmowano poselstwa.
W XVI wieku – w okresie panowania Zygmunta I Starego i później Zygmunta Augusta – zamek przebudowano i gruntownie zmodyfikowano jego konstrukcję, nadając mu kształt czworoboku z dziedzińcem wewnętrznym. Autorem projektu był włoski architekt królewski – Bartolomeo Berrecci. Dodatkowo z inicjatywy królowej Bony w okolicy, przy południowym skrzydle zamku, założono również ogrody we włoskim stylu. Nowa architektura fortecy – dwupiętrowa i w stylu renesansowym zachowała się w dużej mierze aż do dziś. Kolejne dekady przynosiły zmiany właścicieli i spustoszenie spowodowane przez najazdy szwedzkie. Pierwsze, większe zmiany w wyglądzie zamku wprowadzono dopiero w latach przedwojennych. To właśnie wtedy budowla zaczęła funkcjonować jako obiekt użyteczności publicznej.
W 1986 roku forteca w Niepołomicach oficjalnie została wpisana do rejestru zabytków województwa małopolskiego, a w latach ‘90 ruszył gruntowny remont budynku wraz z pracami rekonstrukcyjnymi. Przebudową i odrestaurowaniem zamku, mającym na celu przywrócenie mu dawnego wyglądu i świetności, zajęła się Fundacja Zamek Królewski w Niepołomicach. Prace finalnie zakończono w 2007 roku.
Szukasz pomysłu na weekendową wycieczkę po Bochni i okolicach? Tutaj znajdziesz listę najciekawszych atrakcji znajdujących się w regionie.
Legendy
Z zamkiem w Niepołomicach związanych jest wiele legend. Niektórzy uważają, że to właśnie w Niepołomicach przedwcześnie zmarła Barbara Radziwiłłówna, żona Zygmunta II Augusta. Jej duch – odziany w perły, które tak kochała – podobno regularnie nawiedza zamkowe wnętrza, w których miała przeżyć najpiękniejsze chwile swojego życia.
Mówi się również, że w podziemiach najstarszej części zamku znajduje się kamień węgielny, mający równocześnie moc magiczną. Ten tzw. czakram miał pochodzić z kaplicy na Wawelu i zostać przetransportowany do zamku przez Kazimierza Wielskiego.
Odświeżony wygląd, nowe funkcje
Współcześnie Zamek Królewski w Niepołomicach pełni wiele, różnorodnych funkcji. Przede wszystkim jest to lokalizacja wielu koncertów i wydarzeń kulturalnych w regionie. W przestrzeni fortecy regularnie można podziwiać również wystawy artystyczne. Część zamku – dokładniej poddasze – przemianowano na niewielki, trzygwiazdkowy hotel. Mieści się tam również Centrum Kultury „Zamek”, które regularnie organizuje recitale, koncerty i spektakle. Jest to również siedziba chóru Cantata, założonego przez Towarzystwo Miłośników Muzyki i Śpiewu w Niepołomicach oraz lokalizacja rekonstrukcji i pokazów rycerskich.
W miejscu tym regularnie odbywają się imprezy zorganizowane i uroczystości rodzinne: wesela, bankiety czy studniówki, a Sala Konferencyjna imienia Lecha Wałęsy stanowi miejsce sympozjów i spotkań biznesowych. Komnaty zamkowe to także siedziba Muzeum Niepołomickiego. Mieści się w nim również restauracja Królowa Bona, której nazwa nawiązuje do jednej z najważniejszych inicjatorek współczesnego wyglądu zamku.
W muzeum podziwiać można kilka wystaw stałych i regularnie zmieniające się ekspozycje czasowe. Wśród nich na uwagę zasługuje wystawa fotografii i pocztówek prezentujących historię miasta, ekspozycja relikwii, obrazów oraz innych przedmiotów sakralnych, przechowywanych w niepołomickim kościele, a także obrazy i rzeźby pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Z kolei w ramach sekcji przyrodniczej i Gabinetu Włodzimierza Puchalskiego znaleźć można eksponaty myśliwskie i łowieckie (trofea, broń myśliwską, sztukę użytkową, fotografie) oraz zbiory Włodzimierza Puchalskiego, uznanego polskiego przyrodnika, fotografa przyrody i podróżnika.
Fortecę można również zwiedzać – samodzielnie lub z przewodnikiem. Dla turystów udostępniono przede wszystkim dziedziniec i krużganki oraz – odpłatnie – część zamkowych wnętrz.
Dokładny adres:
Zamek Królewski w Niepołomicach
ul. Zamkowa 2,
32-005 Niepołomice